Norvég politológus: A Nyugat lassan kész beismerni a vereségét Ukrajnában
Glenn Diesen szerint vége a hosszú ideje tartó manipulációnak; a politikai és médiaelit kezd narratívát váltani, ahogy az ukrán proxyháború a végéhez közeledik.
Podoljak szerint elértek az ukránok egy olyan pontra, ahol már nem lehet leülni és tárgyalni.
Nyitókép: Drew Angerer / Getty Images
Egy visszaemlékezés keretein belül, Ukrajna védelmi minisztere, Olekszij Jurijovics Reznyikov elmondta a Politiconak, hogy Zelenszkij elnök is részt vett a müncheni biztonsági konferencián, néhány nappal Oroszország invázió kitörése előtt. Elmondása szerint ő is tagja volt a küldöttségnek, és bár nyíltan ezt nem került kimondásra elmondása szerint, de határozottan benne volt a levegőben, hogy
„srácok, ezt fel kellene adnotok”.
A politikus elmondása szerint, az Oroszországgal folytatott akkori tárgyalások megkezdése aligha volt bizalomgerjesztő. Reznyikov és a tárgyalásokban részt vevő más ukrán tisztviselők, Andriy Yermak és Mihajlo Podoljak is kételkedett a Kreml őszinteségében és abban, hogy jóhiszeműen tárgyal. Elmondása szerint több száz órát tárgyaltak az orosz tisztviselőkkel, még a 2022-es invázió megkezdése előtt. „A kérdés, hogy az Oroszország által felajánlott engedmények megérik-e egyáltalán azt a papírt, amire írták őket” – mondta Reznyikov.
„Lehet, hogy aláírják a dokumentumokat, de hogy betartják-e a megállapodásokat, az már más kérdés” – tette hozzá. Utalt ezzel a 1994-es Budapesti Memorandumra, amelyet Oroszország írt alá, és amely rögzítette Ukrajna határait és elismerte szuverenitását, cserébe azért, hogy lemondott nukleáris arzenáljáról.
Mitterrand francia elnök megtagadta, hogy aláírja [ezt] a dokumentumot ... és figyelmeztette elnökünket [Leonyid Kucsma]: »Fiatalember, átverik magát«”
– emlékezett vissza.
A Kucsma-anekdota a 2022-es tárgyalások során is foglalkoztatta a minisztert. Az ukrán tárgyalók szerint az Egyesült Királyság és az Egyesült Államok is figyelmeztette akkor Ukrajnát.
„Tárgyalások? Nem akarnak valódi tárgyalásokat” – mondta Yermak a Politiconak, majd hozzátette, hogy az „oroszok Ukrajna kapitulációját akarják”.
Podoljak szerint a 2022-es tárgyalások tanulsága az, hogy Oroszország érdeke egy hosszú háború, és az, hogy a nyugati országok belefáradjanak, s felsóhajtsanak:
„Ennyi volt, keressünk valamilyen kompromisszumos megoldást”.
Viszont, most már nincs ilyen megoldás erre a háborúra. „Elértünk egy olyan pontra, ahol már nem lehet úgy dönteni, hogy leülünk tárgyalni. Miért? Mert ez a háború nem Ukrajna területéről szól. Ez a háború azokról a szabályokról szól, amelyek szerint önök és mi, illetve Oroszország élni fog. Ha Oroszország nem veszít, akkor a szabályok egy kicsit mások lesznek. Autokrácia, erőszak – ezek lesznek a külpolitika domináns formái. Ha Oroszország veszít, akkor lehetőséget kapunk arra, hogy újjáépítsük a politikai és biztonsági kapcsolatok globális rendszerét”.
***
Kapcsolódó cikkek a Háború Ukrajnában aktában.
Nem tettek jót a pénteki tömegtüntetések Szlovákia politikai stabilitásának.
„Ukrajna területének egyharmada orosz ellenőrzés alatt lesz, és Ukrajna sohasem lesz a NATO tagja” – mondta Robert Fico.
A lengyel miniszterelnök egy jó öreg kommunista trükkel próbálkozott meg.